British Shorthair

İngiltere kökenli bir Kedi ırkıdır. İlk kez ortaya çıkışı 1800’lü yılların sonlarıdır.Sık ve yumuşak tüylere sahiptir. Geniş kulakları, tombul kafa yapısı vardır. İri ve yuvarlak bir göz yapısına sahiptir. Alnı yuvarlak gelip tepesi hafifçe düzleşir. Burun yayvan ve orta büyüklüktedir. Vücudu iri ve kaslı olan bu ırkın, geniş bir göğüsü, orta boy uzunlukta bacakları, yuvarlak ve iri patileri bulunur. Kuyruğu tıpkı bir peluşa benzer.

Bu ırkın erkekleri 6-10 kg. arasında olurken, dişileri 5-8 kg. arasındadır. Ömrüleri 14-18 sene arasındadır.

Uyumlu ve dayanıklı olan bu kedi ırkı, tam anlamıyla bir ev kedisidir. Pek çok ırkın aksine sakin olan bu kedi, çocuklara karşı oldukça sabırlıdır. Kucağa gelmeyi pek sevmez ve bağımsız yaşar ancak kendini sevdirmekten hoşlanan bir kedidir. Tam bir oyuncudur. Evde uzun saatler yalnız başına kalabilen ve mutfak tezgâhları ile dolap üstü gibi yüksekleri çok sevmeyen, bu tür yerlere pek meraklı olmayan bu Kedi türü çalışan insanlar için de çok uygun bir tercihdir.

Tüyleri kısa olduğundan düğümlenme yaşanmaz ve her gün taranmaya ihtiyaç duyulmaz. Genel yapı itibariyle tombul olan British Shorthair, temel yem olarak kuru paket mamalarla beslenebilir. Kolayca obeziteye yakalanabileceği için beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Zamanının çoğunu uyuyarak geçiren bu kedilerin özellikle kısırlaştırıldıktan sonraki beslenmesine daha da dikkat edilmeli, gerekirse diyet mamalar kullanılmalıdır. İçerikleri kontrol edilerek, market mamaları yerine güvenilir ve kaliteli mamaları tercih etmek gerekir.