Scottish Fold

İlk defa 1960larda İskoçya’da görülmüş bir kedi ırkıdır. Sakin ve akıllı bir kedidir. Kısa kulaklar, yuvarlak ve sevimli bir yüz ifadesine sahip olan bu kedi, yaşadığı ortama kolayca uyum sağlar.

Bu ırk kedilerin en belirgin özellikleri oldukça küçük ve içe doğru kıvrık kulaklarıdır. Kulağın kıvrıklığı, kıkırdak yapısının kıvrık olmasıyla ilgilidir ve genetiktir. Geniş göğüsleri ve gelişmiş omuzları ile orta boyutlarda, yuvarlak hatlara sahip bir kedidir. Kaslı vücut yapıları vardır. Bacakları vücuduna oranla oldukça kısa ama güçlü, patiler yuvarlaktır. Tüm yavrular düz kulaklı olarak doğar ve yaklaşık 3 hafta sonra kulakları kıvrılmaya başlar. Kıvrık kulaklar işitmeye engel değildir. Eğer bir hastalık hali varsa yada hava çok sıcaksa kulaklardaki kıvrıklık azalır.

Bu kedi türü ev içerisinde kendi kendine bile eğlenceli vakit geçirebileceği için, sürekli olarak sizden ilgi beklemez ve buna bağlı olarak da bakım yapmak oldukça kolaydır. Tüy uzunluğu ise diğer kedilere göre çok daha kısa olduğu için sürekli olarak onu taramanız gerekmez.

Bu kedi türü özellikle yavru olduğu dönemlerde diğer kediler gibi merdivene tırmanmak veya masadaki eşyaları yere atmak gibi davranışların aksine, oldukça sakin ve uysal bir şekilde davranışlarını sürdürmeye devam eder. Bu yüzden de ev içerisinde bulunan hiçbir şeye zarar vermeyecektir.

Scottish Straight

Genel olarak Scottish Fold özelliklerine sahip olan bu ırkın tek farkı kulaklarının kıvrık olmamasıdır. Ayrıca Scottish Fold kedilerin birbirleriyle eşleşmesinin uygun olmadığı ve Scottish Fold üretiminin devam edebilmesi için ortaya çıkarılan bir ırktır.